Historie homeopatie
Homeopatie se zaměřuje na člověka jako na jeden celek. Základní princip homeopatie se opírá o myšlenku podobnosti – „Podobné se léčí podobným“. Homeopatické přípravky nepotlačují příznaky onemocnění, ale zaměřují se na podporu vlastních léčivých sil organizmu. Zakladatelem homeopatie je německý lékař a chemik Samuel Hahnemann, který se narodil 10. dubna 1755. Každým rokem si připomínáme jeho narození při oslavě Světového dne homeopatie, který připadá na 10.4.
Samuel Hahnemann definoval základy homeopatie a základní homeopatické léky. Hahnemann zpozoroval, že léčivá používaná k léčení onemocnění ve skutečnosti způsobují symptomy vyvolané nemoci samou. Jako první začal zkoušet na sobě chinin, který se používal k léčení malárie. Když aplikoval na sobě chinin zjistil, že látka u něj vyvolala vysoké teploty, pocení a zimnici, které jsou charakteristické pro záchvat malárie. Hahnemann se domníval, že symptomy, které lék vyvolává u zdravého jedince, dokáže u nemocného léčit. Své poznatky dál rozvíjel a experimentoval. Pokusy prováděl nejen na sobě, ale i na členech své rodiny, žácích a pacientech. Teprve s časem zjistil, že díky ředění látky lze eliminovat její nežádoucí vedlejší účinky. Toto zjištění Hahnemann mnohokrát systematicky ověřoval a dospěl k teorii, že léky ve velkých dávkách vyvolávají choroby a že v menších dávkách mají účinky opačné čili léčivé . Od té doby se začaly používat ředěné homeopatické léky. Ty se v dnešní době vyrábějí pomocí vyspělé moderní technologie.
Výroba homeopatik
Homeopatické přípravky jsou většinou rostlinného, někdy však i živočišného původu. Jejich výroba stejně jako výroba jiných léčiv podléhá nejpřísnějším předpisům a dohledu kontrolních organizací. Výrobní proces začíná macerací, kdy se suroviny nechají určitou dobu louhovat. Díky maceraci se získává tzv. matečná tinktura, která obsahuje aktivní látky původní suroviny.
Dalšími výrobními kroky je ředění (potencování) a dynamizace (protřepání). Ředění je označeno zkratkou CH. Homeopatické přípravky se vyrábí ve 4 základních ředěních – 5CH, 9CH, 15CH a 30CH. U některých přípravků se připravuje i ředění 200CH. Při ředění je 1 díl mateční tinktury zředěn v poměru 1:100. Po dynamizaci (protřepání) roztoku se opět odebírá 1 díl a ředí se s 99 díly rozpouštědla. Při každém ředění tj. snižování koncentrace roztok ztrácí účinné látky, ale jeho léčivá schopnost se zesiluje tzn. čím vyšší je ředění (potence), tím silnější je účinek. Číslo v názvu homeopatického přípravku označuje ředění (potenci) homeopatika.
V dnešní době jsou homeopatické přípravky dostupné v různých formách. K nejpopulárnějším patří granule, což jsou drobné bílé kuličky. Ty jsou typické pro monokomponentí tj. jednosložkové homeopatika. Některé jednosložkové homeopatika lze zakoupit i ve formě kapek. Jednosložkové homeopatika jak už sám název naznačuje se vyrábějí z jedné účinné látky a jejich název je odvozen od názvu výchozí suroviny.
Polykomponentí neboli vícesložková homeopatika jsou dostupná ve formě granulí, tablet, kapek, sirupů, sprejů nebo čípků. Vícesložková homeopatika obsahují více účinných látek. Existují i homeopatické masti.
Dávkování homeopatik
Homeopatické přípravky se většinou vstřebávají do organismu ústní sliznicí. Proto je důležité, aby se homeopatické granule nezapíjely, ale ponechaly se např. pod jazykem pozvolna rozpustit. Zároveň je žádoucí, aby 15 minut před a 15 minut po užití homeopatika nebyly v ústech žádné jiné látky. V tomto časovém rozmezí je nutné se vyhýbat jídlu a pití. Výjimkou jsou kojenci, kterým se homeopatické granule rozpustí v menším množství vody a podávají se plastovou lžičkou.
Za zmínku stojí také upozornění, že se homeopatik nedotýkáme, protože může dojít k jejích znehodnocení. Doporučuje se proto vysypat požadovaný počet homeopatických granulí z tuby do víčka a následně přímo do úst. Alternativně lze použít i čistou plastovou lžičku.
Důležité je také zmínit, že se homeopatické přípravky nesmí uchovávat v blízkosti elektronických zařízení (např. mobilů, televize, mikrovlnné trouby apod.)
Dobá užívání homeopatických přípravků je velmi individuální. V akutních případech se používá homeopatika pár dní než symptomy zmizí. V případě konstituční léčby se doporučuje užívat homeopatické přípravky i půl roku. Vhodnou volbou se jeví i konzultace se zkušeným homeopatem, který díky svým zkušenost a znalostem vybere vhodné homeopatické přípravky, jejich ředění a dávkování pro úspěšnou a efektivní léčbu.
U homeopatických přípravků neexistuje riziko předávkování. Tyto přípravky nejsou ani návykové. Jsou vhodné pro všechny věkové kategorie bez rozdílů. Často se také využívají při léčbě domácích mazlíčku či jiných zvířat.
Účinky homeopatie
Spektrum využití homeopatických přípravků je velmi široké. Úspěšně se aplikuje při nachlazení, rýmě, kašli, alergii, astmatu, bolestech hlavy, bolestech v krku, migréně, menstruačních bolestech a také při kožních problémech jako např. ekzémy či poranění. Také jsou vhodná pro zmírnění zažívacích problému či po štípnutí hmyzem. Homeopatie podporuje přirozenou obranyschopnost. Zvyšuje odolnost organizmus vůči různým onemocněním, včetně infekcí. Její aplikace je vhodná pro akutní i chronické případy. Svým působením ovlivňuje jak úroveň mentální a emocionální, tak i fyzickou. Jejím cílem je nastolení rovnováhy na všech těchto úrovních a její účinky jsou dlouhotrvající.
Blahodárné účinky homeopatie využívá stále více příznivců alternativní medicíny a to i díky skutečnosti, že tato léčba nemá žádné známé vedlejší účinky, je netoxická a mohou ji využívat všechny věkové kategorie.