Homeopatie – jak vznikla a k čemu slouží

autor: | 10. 06. 2024 | Novinky

Historie homeopatie

Homeopatie se zaměřuje na člověka jako na jeden celek. Základní princip homeopatie se opírá o myšlenku podobnosti – „Podobné se léčí podobným“.  Homeopatické přípravky nepotlačují příznaky onemocnění, ale zaměřují se na podporu vlastních léčivých sil organizmu. Zakladatelem homeopatie je německý lékař a chemik Samuel Hahnemann, který se narodil 10. dubna 1755. Každým rokem si připomínáme jeho narození při oslavě Světového dne homeopatie, který připadá na 10.4.

Samuel Hahnemann definoval základy homeopatie a základní homeopatické léky. Hahnemann zpozoroval, že léčivá používaná k léčení onemocnění ve skutečnosti způsobují symptomy vyvolané nemoci samou. Jako první začal zkoušet na sobě chinin, který se používal k léčení malárie. Když aplikoval na sobě chinin zjistil, že látka u něj vyvolala vysoké teploty, pocení a zimnici, které jsou charakteristické pro záchvat malárie. Hahnemann se domníval, že symptomy, které lék vyvolává u zdravého jedince, dokáže u nemocného léčit. Své poznatky dál rozvíjel a experimentoval. Pokusy prováděl nejen na sobě, ale i na členech své rodiny, žácích a pacientech. Teprve s časem zjistil, že díky ředění látky lze eliminovat její nežádoucí vedlejší účinky. Toto zjištění Hahnemann mnohokrát systematicky ověřoval a dospěl k teorii, že léky ve velkých dávkách vyvolávají choroby a že v menších dávkách mají účinky opačné čili léčivé . Od té doby se začaly používat ředěné homeopatické léky. Ty se v dnešní době vyrábějí pomocí vyspělé moderní technologie.

Výroba homeopatik

Homeopatické přípravky jsou většinou rostlinného, někdy však i živočišného původu. Jejich výroba stejně jako výroba jiných léčiv podléhá nejpřísnějším předpisům a dohledu kontrolních organizací. Výrobní proces začíná macerací, kdy se suroviny nechají určitou dobu louhovat. Díky maceraci se získává tzv. matečná tinktura, která obsahuje aktivní látky původní suroviny.

Dalšími výrobními kroky je ředění (potencování) a dynamizace (protřepání). Ředění je označeno zkratkou CH. Homeopatické přípravky se vyrábí ve 4 základních ředěních – 5CH, 9CH, 15CH a 30CH. U některých přípravků se připravuje i ředění 200CH. Při ředění je 1 díl mateční tinktury zředěn v poměru 1:100. Po dynamizaci (protřepání) roztoku se opět odebírá 1 díl a ředí se s 99 díly rozpouštědla. Při každém ředění tj. snižování koncentrace roztok ztrácí účinné látky, ale jeho léčivá schopnost se zesiluje tzn. čím vyšší je ředění (potence), tím silnější je účinek. Číslo v názvu homeopatického přípravku označuje ředění (potenci) homeopatika.

V dnešní době jsou homeopatické přípravky dostupné v různých formách. K nejpopulárnějším patří granule, což jsou drobné bílé kuličky. Ty jsou typické pro monokomponentí tj. jednosložkové homeopatika. Některé jednosložkové homeopatika lze zakoupit i ve formě kapek. Jednosložkové homeopatika jak už sám název naznačuje se vyrábějí z jedné účinné látky a jejich název je odvozen od názvu výchozí suroviny.

Polykomponentí neboli vícesložková homeopatika jsou dostupná ve formě granulí, tablet, kapek, sirupů, sprejů nebo čípků. Vícesložková homeopatika obsahují více účinných látek. Existují i homeopatické masti.

Dávkování homeopatik

Homeopatické přípravky se většinou vstřebávají do organismu ústní sliznicí. Proto je důležité, aby se homeopatické granule nezapíjely, ale ponechaly se např. pod jazykem pozvolna rozpustit. Zároveň je žádoucí, aby 15 minut před a 15 minut po užití homeopatika nebyly v ústech žádné jiné látky. V tomto časovém rozmezí je nutné se vyhýbat jídlu a pití. Výjimkou jsou kojenci, kterým se homeopatické granule rozpustí v menším množství vody a podávají se plastovou lžičkou.

Za zmínku stojí také upozornění, že se homeopatik nedotýkáme, protože může dojít k jejích znehodnocení. Doporučuje se proto vysypat požadovaný počet homeopatických granulí z tuby do víčka a následně přímo do úst. Alternativně lze použít i čistou plastovou lžičku.

Důležité je také zmínit, že se homeopatické přípravky nesmí uchovávat v blízkosti elektronických zařízení (např. mobilů, televize, mikrovlnné trouby apod.)

Dobá užívání homeopatických přípravků je velmi individuální. V akutních případech se používá homeopatika pár dní než symptomy zmizí. V případě konstituční léčby se doporučuje užívat homeopatické přípravky i půl roku. Vhodnou volbou se jeví i konzultace se zkušeným homeopatem, který díky svým zkušenost a znalostem vybere vhodné homeopatické přípravky, jejich ředění a dávkování pro úspěšnou a efektivní léčbu.

U homeopatických přípravků neexistuje riziko předávkování. Tyto přípravky nejsou ani návykové. Jsou vhodné pro všechny věkové kategorie bez rozdílů. Často se také využívají při léčbě domácích mazlíčku či jiných zvířat.

Účinky homeopatie

Spektrum využití homeopatických přípravků je velmi široké. Úspěšně se aplikuje při nachlazení, rýmě, kašli, alergii, astmatu, bolestech hlavy, bolestech v krku, migréně, menstruačních bolestech a také při kožních problémech jako např. ekzémy či poranění. Také jsou vhodná pro zmírnění zažívacích problému či po štípnutí hmyzem. Homeopatie podporuje přirozenou obranyschopnost. Zvyšuje odolnost organizmus vůči různým onemocněním, včetně infekcí. Její aplikace je vhodná pro akutní i chronické případy. Svým působením ovlivňuje jak úroveň mentální a emocionální, tak i fyzickou. Jejím cílem je nastolení rovnováhy na všech těchto úrovních a její účinky jsou dlouhotrvající.

Blahodárné účinky homeopatie využívá stále více příznivců alternativní medicíny a to i díky skutečnosti, že tato léčba nemá žádné známé vedlejší účinky, je netoxická a mohou ji využívat všechny věkové kategorie.

Kudzu bezlihová tinktura

Kudzu root prášek

Kudzu kapsle

Vilcacora

Vilcacora kapsle

Ibišek súdánský

Krevní tlak


Arteriální hypertenze je vysoký tlak krve v tepnách. Hodnoty arteriálního krevního tlaku 140 a více mm rtuťového sloupce u systolického tlaku a 90 a více mm rtuťového sloupce u diastolického tlaku jsou považovány za patologické (chorobné) a je třeba je léčit. Arteriální hypertenzi lze považovat za jedno z civilizačních onemocnění, její výskyt stoupá úměrně s dosaženým stupněm civilizačního vývoje společnosti. Rizikovými faktory pro její vznik jsou obezita, vysoký věk, nevhodný životní styl (např. nevhodné složení stravy, stres, kouření), svou roli ovšem hrají i dědičné předpoklady ke vzniku tohoto onemocnění. Příčinou může být také jiné onemocnění, např. ledvin (viz renální hypertenze), žláz s vnitřní sekrecí nebo oběhové soustavy – v takovém případě mluvíme o tzv. sekundární arteriální hypertenzi. Pro léčbu hypertenze se mi osvědčilo pití čaje Vilcacora a to 1 litr denně a užívání homeopatika Aurum metalicum C30 - 3 x denně 5 granulí. Vilcacora latinsky Uncaria tomentosa je velkou popínavou rostlinou amazonské džungle v Peru. Ve fytoterapii se využívá vnitřní kůra, kořeny a také listy. Vilcacora je ceněna pro své antioxidační, imunostimulační, antibakteriální, antivirové a protinádorové účinky. Významně působí na kardiovaskulární systém (zvyšuje dilataci periferních krevních cév, snižuje srdeční frekvenci a riziko akutních záchvatů ischemické choroby srdce a vytváření trombů. Pro své protizánětlivé účinky se využívá při léčbě osteoartritidy. Pomáhá při léčbě zánětů trávicího traktu (žaludečních vředů, Cronova choroba, zánět tlustého střeva, dysbióza střevní po léčbě antibiotiky). Má vliv i na léčbu únavového syndromu a boreliózy. Vně se používá ve formě obkladů na zánětlivou a alergizovanou pokožku.

AcidoVital

Odkyselení


Překyselení je jednou z nejčastějších příčin naší tělesné i duševní nepohody. A může být velice nebezpečné, protože na nedostatek odkyselovacích látek naše tělo reaguje tím, že začne spotřebovávat vlastní zásoby (např. vápník z kostí a zubů apod.) Cílem našeho organizmu je totiž za každou cenu udržet vyrovnané pH krve (pH mezi 7,35 - 7,45). Její výkyvy jakýmkoli směrem mohou mít fatální následky. Zvýšená kyselost organismu může projevovat kožními problémy, zvýšením hmotnosti, únavou, podrážděním, záněty, infekcemi, pálením žáhy, bolestí kloubů nebo zápachem potu. Nejnebezpečnější kyselinotvorné potraviny jsou především cukr, obiloviny (především bílá moouka), maso a alkohol. V případě problémů s překyselením vnitřního prostředí a výskyt výše uvedených potíží doporučuji pacientům užívat odkyselující prášek AcidoVital – užívat jednu čajovou lžičku denně, každé ráno na lačno, rozmíchat ve vodě a vypít. Důležité je ničím tuto směs nepřislazovat, neboť přidáním cukru se odkyselující efekt této směsi ztrácí.

Detoxikační náplasti

Balíček detoxikace

Aloe vera

Detaxikace


Stres, nezdravá strava, nedostatečný pitný režim, špatné životní prostředí, nezdravý životní styl, a jiné příčiny mají za následek usazování toxinů v těle. Dochází pak k překyselení organizmu a vzniku tzv. acidózy. Člověk se cítí unavený, bez energie, má neurčité bolesti ve svalech, trápí ho ekzémy, průjmy nebo zácpy, které vznikají bez jasných příčin. Organizmus se brání toxinům očistným procesem s vyloučením škodlivin tzv. detoxikací. Řízená detoxikace podporuje samoléčebné schopnosti organismu, s jejíž pomocí je dosaženo pročištění krve, lymfy, zlepšení činnost jater, střev, ledvin a celého těla. Ideálním obdobím pro detoxikaci těla je jaro. Z praxe mohu pro detoxikaci těla doporučit následující preparáty: Hercampuri čaj - 1 šálek (300 ml) večer, Detoxikační náplasti – nalepit každý večer na plosky nohou, šťáva z Aloe vera - 2 polévkové lžíce (20 ml) večer. Hercampuri je drobná bylina rostoucí v Andách v Jižní Americe. Odvary z této rostlinky jsou charakteristické velmi hořkou chutí. Podporuje metabolické funkce organizmu, zejména krevního řečiště, systému tlustého střeva a zažívacího traktu (snižuje cholesterol, čistí krev, vypuzuje žluč). Experimentálně byl také prokázán protizánětlivý, antihypertenzivní, myorelaxační efekt a mírně stimuluje centrální nervový systém. Aloe - preparát je vyroben z dužnaté byliny Aloe vera, která má mnohostranné příznivé účinky na organizmus. Využívá se pro své antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Je vynikající k hojení popálenin, drobných ran a oděrek. Vnitřně podporuje vylučování, střevní peristaltiku, snižuje cholesterol a tuky v krvi, má antioxidační a protirakovinné účinky na organizmus.

Rakytník

Sangre de drago

Sangre de drago

Imunita


Imunita je velmi složitý systém a v dnešní době existuje spousta přípravků na povzbuzení imunitního systému, že si člověk pak ani neví rady, co si vlastně vybrat. Já vřele doporučuji čistou šťávu z rakytníku řešetlákového, v kombinaci s kapkami Sangre de drago a homeopatickým lékem Thymuline C12Rakytník řešetlákový je rostlina, opadavá dřevina z čeledi hlošinovitých, tvořící keře nebo malé stromy s nažloutlými květy a oranžovými plody. Barva plodu je obvykle oranžová až červená, záleží na množství karotenoidů v každém z nich. Chuť, jakou jednotlivá bobulka má, je zas vytvářena podle množství sacharidů a způsobuje sladší nebo trpčí chuť. Dále rakytník obsahuje vitaminy skupiny B – B1, B2, B6, B3 (nikotinamid, vitamin PP) udržující harmonickou funkci centrální nervové soustavy, B9 (kyselina listová) způsobující syntézu nukleových kyselin, krvetvorbu, růst a vývoj plodu. Vitamin C (kyselina askorbová) se uchovává i v produktech z plodů již vyrobených. Vitamin D přispívá ke správnému růstu a vývoji kostí a zároveň reguluje množství vápníku a fosforu v krvi. Vitamin E je antioxidantem a ochráncem esenciálních mastných kyselin. Využívá se při nemocech jako je mužská sterilita, svalová dystrofie a také u kardiovaskulárních poruch. Vitamin K ovlivňuje krevní srážlivosti. Je také cenný pro obsah železa. Rakytník posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu a působí proti bakteriím a virům. Sangre de drago je hustá míza vytékající po naříznutí kůry stromu Croton lechleri, barvou připomínající krev. Díky ní a semenům ve tvaru draka je nazývána Dračí krví. Používá se vně i zevně. Je nenahraditelným pomocníkem v každé domácí lékárničce. Má výrazný imunostimulační efekt a velice dobře působí na kůži. V peruánské medicíně byly po staletí šťávou (pryskyřicí) natírány rány pro zastavení krvácení, pro urychlení hojení, uzavření ran a ochranu zranění před infekcemi, při kožních obtížích jako je ekzém. Je užitečný pro všechny typy řezných poranění, škrábanců, vnějších jizev, pupínků a dalších kožních problémů. Jednoduše se aplikuje přímo na postižené místo. Také velice rychle uleví při hmyzím bodnutí. Míza velmi rychle zasychá a vytváří druhotnou kůži. Domorodci z Peru vnitřně užívají Sangre také na leukorheu, zlomeniny, hemeroidy, při vnitřních vřídcích (afty), tonsilitidě, infekcích v hrdle, tuberkulóze, revmatismu a pro posílení plodnosti. Ostatní kmeny ji používají i při úplavici, střevní horečce, pyorei, při vaginálních koupelích před porodem, pro zastavení krvácení po porodu a při kožních potížích. Zcela nedávno zjistili severoameričtí odborníci efektivní účinek při žaludečních vředech, vředových kolitidách, Crohnově chorobě při vnitřním použití. Dávkování doporučuji následující: rakytník dle váhy, sangre dle váhy, homeopatický lék Thymuline C12 - 5 kuliček denně ráno, který výrazně stimuluje imunitní systém. Thymuline mohou užívat jak děti, tak dospělí. 

Chuchuhuasi

Kurkuma

Ginko

Stavy po cmp


Cévní mozková příhoda (CMP) je akutní onemocnění, během kterého dochází k nervovému poškození přetrvávající 24 hodin a déle. Je způsobena přerušením krevního zásobení některé z částí mozku. Přerušení dodávky okysličené krve do mozku je z 80% na základě trombu (či embolu), který cévu ucpe. V ostatních případech dojde ke krvácení do mozku prasknutím oslabené cévy či ke kombinaci těchto jevů. Rizikovými faktory pro vznik CMP je vyšší věk, dědičnost, hypertenze, ateroskleróza, hyperlipidemie, kouření a vrozené mozkové vady. Nejdůležitější v akutní fázi je rychlá hospitalizace pacienta do zdravotnického zařízení nejpozději do 3 hodin od vzniku. K lepší rekonvalescenci po prodělané cévní mozkové příhodě bych doporučoval popíjet čaj Chuchuhuasi a v akutní fázi doplnit homeopatikem Arnika C9- 3x denně 5 granulí. Chuchuasi je až 30m vysoký strom, pocházející z deštných pralesů Amazonie (Peru, Ekvádoru, Kolumbie). K léčebným účelům se používá odvar z kůry stromu, který je účinný zejména při revmatických a artritických potížích (kloubní potíže), prostředek posilující imunitní systém (chřipka), při oběhových poruchách, harmonizaci menstruačního cyklu, prostředek na posílení imunity, libida a potence.

Ibišek súdánský

Maka + Quinoa

Maka + Quinoa

Nadměrné pocení


Pocení je přirozený jev nevyhnutelný pro regulaci tělesné teploty, jež zajišťuje tzv. vegetativní nervový systém. Pocení tedy souvisí s naší tělesnou teplotou, která je řízená z mozku hypotalamem. Slouží nám na odvádění škodlivých látek z těla a regulaci jeho teploty. Bez pocení bychom se přehřívali, což by bylo životu nebezpečné. Somatické příčiny potíží související s nadměrným pocením se označují jako hyperhydróza. Projevují se nadměrným pocením zejména na dlaních, v podpaží, na ploskách nohou, obličeji (čele), trupu či jinde. Zvýšená potivost může být projevem různých nemocí, jako je chřipka, nachlazení, infekce, při různých hormonálních onemocněních, při menopauze, obezitě apod. Pro nadměrné pocení u svých pacientů jsem úspěšně vyzkoušel kombinaci maky a quinuy doplněné o popíjení čaje z ibišku súdánského. Z květů odrůdy ibišku připravují mnohé národy světa osvěžující nápoj, který se pije buď teplý nebo chlazený. Ibiškový čaj má sytě červené zbarvení a nakyslou chuť. Ibišek má mnohé zdraví prospěšné vlastnosti, a proto není divu, že nápoj z něho je ve výše zmiňovaných oblastech tolik oblíbený. Ibiškový nápoj byl údajně oblíbeným pitím faraonů, ale jeho kouzlo rozhodně nespočívá jen v krásné barvě. V Thajsku lidé čaj z ibišku pijí, aby si snížili cholesterol, v Egyptě jej zase používají ke snížení krevního tlaku. Účinky ibiškového čaje na snížení krevního tlaku prokázaly i vědecké studie. Vědci z Tchaj-wanu zjistili, že se v ibišku vyskytují polyfenoly, které jsou schopné zaútočit na rakovinné buňky v mozku a kůži a neutralizovat je. Nápoj z ibišku obsahuje velké množství minerálů a vitaminů, včetně vitaminu C, má antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky. Ibišek také snižuje pocení, zamezuje ukládání tuku v tepnách, pomáhá redukovat nadváhu či stimuluje paměť.

Ašvaganda

Marco

Kudzu root

Psychika a stres


Pojmem stres označujeme situaci, kdy se organismus nedokáže vyrovnat s nadlimitními nároky, které na něj klade vnější prostředí. Může jít o zatížení celého organismu, např. extrémní fyzická námaha, nepříznivé teplotní podmínky, časová tíseň nebo zvýšené zatížení v oblasti psychické. Každý člověk má jiný práh vnímání stresu a jeho kompenzaci. Je důležité preventivně stresu předcházet, eventuálně jej vhodně eliminovat. Nejnebezpečnější je dlouhodobý negativní stres (distres), který kromě rizika infarktu myokardu či mozkové mrtvice se může podílet i na vzniku zhoubného bujení. Pro zlepšení psychické pohody a prevence stresu se mi osvědčila kombinace preparátů Ašvaganda – jedna čajová lžička denně, dále popíjet odvar z peruánské bylinky MarcoAšvaganda je polokeř vysoký asi 1,2 metru, pocházející ze severozápadní Indie. Roste ve Středomoří, v severní Africe a na indickém subkontinentu. K použití se sbírá kořen. Z prokázaných klinických účinků je známo, že rostlina ašvaganda působí jako harmonizér ženšenového typu s posilujícími a tonizačními účinky, dále jako sedativum, prostředek protizánětlivý a imunomodulátor, podporující vlastní obranné síly organismu. Jako adaptogen usnadňuje přizpůsobení organismu v obtížných situacích a zvyšuje odolnost proti fyzickému a psychickému stresu. Marco - je jednoletá keřovitá bylina pocházející z peruánských And ve výškách do 1500m n. m., latinsky Ambrosia peruviana Willd. Užívá se pro přípravu nálevu – čaje. Používá se při bolestech žaludku, jako antirevmatikum, v případech snížené a nepravidelné menstruace, jako antineuralgikum, neurotnikum, při nervových obtížích a hysteriích. Je užívána šamany některých kmenů jako bylina magická a religiózní. 

Maka

AcidoVital

Doplnění minerálů


Pro dodávání minerálů do organizmu, potažmo i dodání energie, se v mé praxi nejvíce osvědčilo pravidelné užívání peruánské maky. Maka je hlavní součástí indiánské stravy pro svoji vysokou výživovou hodnotu. Je bohatá na cukry, proteiny, škroby a esenciální minerály, speciálně jód a železo. Maka je celosvětově populární pro svůj energizující efekt, podporu plodnosti a odolnost proti fyzické námaze, podporu myšlení a koncentrace, podporu sexuální aktivity a podporu regulace menstruačního cyklu a nerovnováhy ženských pohlavních hormonů včetně podpory zdraví v menopauze a při chronickém únavovém syndromu. Domorodí Indiáni užívali maku pravidelně již před příchodem Inků pro její nutriční a léčivé účinky. V peruánské bylinné medicíně je maka používána také jako imunostimulant, při anémii, tuberkulóze, menstruačních nepravidelnostech, symptomech menopauzy, rakovině žaludku, neplodnosti a ostatních reprodukčních či sexuálních poruchách, též pro zlepšení paměti. Dospělí by měly užívat jednu čajovou lžičku prášku maky denně. U dětí se mi osvědčilo stejné dávkování, tedy 1 čajová lžička denně, neboť děti potřebují daleko větší množství minerálů než dospělí vzhledem k jejich vývoji. Prášek se dá rozmíchat ve vodě a vypít nebo se dá přimíchat do přesnídávek, jogurtů apod. Z mé praxe také vím, že maka je velmi vhodná pro ženy plánující těhotenství, protože velmi dobře působí na hormonální nerovnováhu, kterou stabilizuje. V případě, že se jedná o pár, který usiluje o dítě, doporučuji užívání maky oběma partnerům. Pro svůj mineralizující a energizující efekt vřele doporučuji maku již ženám těhotným a také kojícím. Prášek z maky si můžete také namíchat s mletým semínkem Quinuy v poměru 1:1. Quinoa neboli merlík chilský je vysokohorská rostlina s vysokým podílem bílkovin, minerálních látek a mastných kyselin. Je lehce stravitelná, neobsahuje lepek. Obsahuje velké množství vápníku, je také dobrý zdrojem mědi, železa, hořčíku, fosforu, zinku, manganu a vápníku. Dále obsahuje vyrovnanou skladbu devíti základních esenciálních aminokyselin (cystein, fenylalanin, histidin, izoleucin, lyzin, metionin, tyrozin, treonin a valin), které si lidské tělo nedokáže samo vytvořit. Quinoa je také zdrojem vitaminů rozpustných ve vodě (vitaminy skupiny B, vitamin C), dále vitaminu A, E (alfa-tokoferolu), thiaminu (vitamin B1), riboflavinu (vitamin B2), kyseliny listové, beta-karotenu (provitamin A) a vlákniny. Zjistil jsem, že quinua působí preventivně proti rakovině prsu, podporuje myšlení a koncentraci. 

Klanopraška

Maka + Quinoa

Rakytník

Zrak


zraku dochází především k poruchám ostrosti, poruchám vnímání barev a celkovému oslabení zraku. Poruchy ostrosti jsou způsobeny špatnou akomodací oční čočky. Je to: krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus. Špatné rozlišování barev je způsobeno chybnou činností čípků nebo tyčinek. Důsledkem špatné činnosti tyčinek je šeroslepost, tedy omezená schopnost vidění za šera. Při špatné činnosti čípků člověk ztrácí schopnost vidět barvy. Přitom jen asi jeden člověk z 100.000 vidí pouze v odstínech šedé, ostatní barvoslepí pouze nerozlišují některé odstíny. Pokud, je zrak oslaben, mluvíme o slabozrakosti. Pro zlepšení zraku a jako prevence bych doporučoval Klanoprašku – 1 tabletu denně, 100% šťávu z Rakytníku – 2 polévkové lžíce denně a Maca quinuu – 1 čajová lžička denně. Rakytník a maka by se měla užívat ráno. Klanopraška neboli Schizandra pozitivně ovlivňuje činnost CNS, srdce a dýchání. Snižuje únavu a zrychluje rekonvalescenci podobně jako sedativa. Je proto s úspěchem používána proti únavě i proti chronickému únavovému syndromu. Zlepšuje soustředění, schopnost koncentrovat se a udržet pozornost. Schizandra je jeden z nejefektivnějších fytoadaptogenů. Zajišťuje ochranu buněk a svalů. Zlepšuje ostrost vidění a adaptaci očí na červené světlo. Rovněž zlepšuje sluch. Používá se i k regeneraci a ochraně jater, neboť snižuje oxidaci jaterních lipidů. Účinná je i k regeneraci jaterní tkáně poškozené alkoholem a hepatitidami. Zmírňuje deprese a napomáhá při nervovém vyčerpání a při léčbě impotence. Rozšiřuje periferní cévy. Klanopraška také normalizuje krevní tlak a používá se i při bolestech kloubů a krční páteře. Rakytník řešetlákový je odolný keř, dorůstající až 6m výšky. Pro léčebné účely se užívají plody, které jsou zcela unikátním biogenním stimulátorem. Zvyšují imunitu a odolnost organismu, působí proti únavě a vyčerpání, jsou přirozeným zdrojem mnoha vitamínů, minerálů a flavonoidů. Mj. obsahují velmi vysoké množství železa. Vynikající je rakytníková šťáva pro očistu organismu od toxických zplodin, rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu a vykazuje i protinádorové účinky. Obsažený vitamin C přispívá k normální funkci imunitního a nervového systému a k ochraně buněk před oxidačním stresem způsobeným kyslíkovými radikály. Účastní se tvorby kolagenu pro udržování normální funkce cév, kostí, chrupavek, kůže a zubů. Šťáva z rakytníku je bohatá na kombinaci deseti vitamínů antioxidantů (např. provitamin A, vitaminy B1, B2, B6, C, E, K, F), patnácti stopových prvků (např. železo, mangan, síra, bór) olejů, nenasycených mastných kyselin a biologicky aktivních látek. Patří mezi nejbohatší zdroje vitaminu C, je velmi vhodná při rekonvalescenci.

Acerola

Lichořeřišnice FORTE

Rakytník

Vitamín C


Acerola představuje jedinečný přírodní zdroj vitaminu C, bioflavonoidů a rutinu. Každá tableta Vitaminu C Acerola obsahuje 500 mg sušené Aceroly - Malpighia Glabra, která je jedním z nejbohatších přírodním zdrojem vitaminu C. Vitamin C aktivuje buněčný metabolismus, zvyšuje energii, chrání před infekcemi, má silné antioxidační účinky (chrání buňky před poškozením), zbavuje škodlivin, podporuje tvorbu červených krvinek, napomáhá udržovat dobrý stav kostí a krevního řečiště, chrání před neduhy srdce a cév. Působí při využití železa v těle, snižuje hladinu cholesterolu, obnovuje fyzickou výkonnost, urychluje hojení ran, odstraňuje pocit únavy, zmírňuje škodlivé účinky stresu a působí proti virovým a bakteriálním infekcím. Protože se v buňkách neukládá, je třeba jej pravidelně doplňovat.

Ubos

Manayupa

Maka + Quinoa

Kožní problémy


Kůže je největší orgán našeho těla, který mimo funkce estetické zajišťuje i ochranu těla, zadržuje vodu a udržuje tělesnou teplotu. V kůži sídlí smyslové orgány a ke kůži náleží i nehty, chlupy, vlasy a rovněž také i mazové, potní žlázy a  mléčná žláza. Kůži postihují nejrůznější onemocnění, mezi která patří ekzémy, akné, lupénka, infekční nemoci kůže (opary, bradavice). Doporučoval bych tuto kombinaci preparátů pro léčbu kožních potíží: Maka nebo kombinaci maky a quinuy – 1 čajová lžička každé ráno, Manyupa (koupele i vnitřně pít). Maca (Lepidium) je rostlina z peruánských And Jižní Ameriky, uznávaná jako superpotravina a adaptogen. Manayupa vykazuje antiastmatický, antihistaminický, bronchodilatační efekt. Dnešní peruánská fytoterapie užívá čaje z listů Manayupy pro vyčištění krve, detoxikaci organismu od toxinů a chemikálií dnešního životního prostředí, k pročištění ledvin a močových cest a k léčbě ovariálních problémů jako záněty a podráždění, vaginální výtoky a krvácení. Při lupence je vhodné popíjet čaj Ubos - 1 litr odvaru denně a k tomu hoemopatický lék Psorinum C200 - 5 granulek jednou denně. Na všechny různé štípance od komárů, mušek, apod., kousnutí od klíštěte, ale i různé oděrky, škrábance, krvácející drobná poranění, vředy je vynikající Sangre de drago - potírat denně postižené místo. 

Chanca piedra

Aloe vera

Sangre de drago

Zažívání


Trávení (digesce), někdy také zažívání, je metabolický biochemický proces, jehož cílem je získání živin z potravy. V rámci trávení se potrava rozkládá na jednodušší látky, které jsou dostatečně malé, aby mohly být absorbovány v těle. Porucha zažívání je označení pro poruchy procesu přijímání a zpracovávání potravy. Může být důsledkem nesprávné životosprávy, požití nevhodné potravy, nemoci, hormonální poruchy nebo otravy. Mezi nejčastější poruchy zažívání patří: zvracení, průjem, zácpa, pálení žáhy. Pro zlepšení zažívacích potíží doporučuji užívat šťávu z Aloe vera -  2 polévkové lžíce denně (cca 20 ml) a popíjet čaj z Chancy piedry - 1 litr denně. AloeVital - preparát je vyroben z dužnaté byliny Aloe vera, která má mnohostranné příznivé účinky na organizmus. Využívá se pro své antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Je vynikající k hojení popálenin, drobných ran a oděrek. Vnitřně podporuje vylučování, střevní peristaltiku, snižuje cholesterol a tuky v krvi, má antioxidační a protirakovinné účinky na organizmus. Chanca piedra je drobná pryšcovitá rostlina, která roste ve střední Americe, jihovýchodní Asii, jíž se přezdívá „stonebreaker“ (rozbíječ kamenů). Svou popularitu si získala především díky schopnostem odstranit z organizmu močové i žlučové kamínky. Využívá se při všech obtížích urologického charakteru. Odvar z Chanca piedry reguluje vylučování kyseliny močové a podporuje tvorbu žluči, působí diureticky a zlepšuje trávení. Klinicky bylo potvrzeno, že působí antibakteriálně na bakterie rodu Staphylococus aureus (zlatý stafylokok), antivirově (proti virovému zánětu jater typu B a virovým infekcím pohlavních orgánů). Chanca piedra má dále účinky antispasmatické, myorelaxační, protizánětlivé, analgetické, detoxikační, antiparazitické.

Caigua

Caigua kapsle

Sacha Inchi

Cholesterol


Při vysoké hladině cholesterolu (špatný cholesterol LDL) doporučuji kombinaci mletého kořene Caigua a odvaru z peruánského bylinky Hercampuri. Caigua je rostlina s plody podobajícími se paprice, která má výrazný efekt při očistě arteriárních stěn od cholesterolu. Dále je popisován účinek snižování krevního tlaku a zároveň preventivní působení proti ateroskleróze. Tyto poznatky vedly k užití plodu Caigua jako léčiva proti cholesterolu a vysokému krevnímu tlaku. Výsledky studií jednoznačně prokázaly snížení celkového krevního cholesterolu o 18,3%, frakce LDL - cholesterolu o 23% a zvýšení frakce HDL - cholesterolu o 42%. Tyto výsledky opravňují učinit závěr, že Caigua je adekvátním prostředkem léčby hypercholesterolemie a/nebo hypertriglyceridemie.Odvary z rostlinky Hercampuri je charakteristický velmi hořkou chutí. V současné jihoamerické herbální medicíně se užívá především k moderaci jaterních potíží, ke snížení cholesterolu, k moderaci obesity, jako antidiabetika, k celkovému pročištění krve a proti infekcím. Své neodiskutovatelné místo našla také v očistných kúrách v kombinaci s jinými bylinkami. Obsažené sekoirididní hořčiny jsou účinná stimulancia sekrece slin a žaludeční šťávy (amara). Experimentálně byl také prokázán protizánětlivý, antihypertenzivní, myorelaxační efekt a mírně stimuluje centrální nervový systém.Při užívání doporučuji následující dávkování: Caigua 1 kávová lžička večer, Hercampuri 1 šálek večer. 

Cuti cuti

GlukoVital

Pasuchaca

Krevní cukr


Pro snížení krevního cukru kombinuji následující bylinky, které doporučuji individuálně: Cuti cuti - Cuti cuti patří mezi divoce rostoucí kapradiny. Odvar se užívá jako expektorans (podporující vykašlávání), dále jako prostředek pro moderaci hladiny krevního cukru a pro podporu správného metabolizmu. Tuto bylinku doporučuji v případě, že cílem je snížení hladiny krevního cukru. Pasuchaca  - svou popularitu získala díky obsaženým substancím, které pomáhají udržet správnou hladinu glukózy v krvi. Hypoglykemický účinek je připisován obsahu bioflavonoidů, které svojí výraznou antioxidační aktivitou inhibují volné radikály a tím přispívají k obnově buněk pankreatu – podporuje činnosti slinivky a současně chrání její buňky. Chanca Piedra - španělský název Chanca Piedra znamená „brzda nebo rozbíječ kamenů“, protože je po generace používána indiánskými kmeny jako velmi efektivní lék při eliminaci žlučníkových a ledvinových kamenů a ostatních problémech s ledvinami. Rostlina se dále používá při nejrůznějších obtížích jako koliky, diabetes, průjem, horečka, chřipka, žloutenka, tumory (nádory), záněty pochvy a dyspepsie. Ve studiích byla prokázána aktivita antihepatotoxická (játra chránící), antispasmodická, antivirální, antibakteriální, diuretická, antipyretická a hypoglykemická (signifikantní snížení hladiny glykemie - krevního cukru). Chanca Piedře jsou přisuzovány schopnosti podpory zažívání obecně - digestivní, aperitivní, karminativní a laxativní, dále schopnost regulovat menstruační cyklus, tonické a antihelminické. Chancu Piedru doporučuji v případech, kdy zvýšená hladina krevního cukru je zároveň doprovázena problémy s trávením, žlučníkem a podobně. Dále u snižování hladiny krevního cukru se mi velmi osvědčila lihová tinktura z Arálie mandžurské a extrakt GlukoVital v tabletové formě. Účinnou látkou je extrakt z listů rostliny Gymnema sylvestre, který omezuje vstřebávání glukózy přijaté do organismu v potravě, usnadňuje odvádění glukózy z krve do buněk na místo spotřeby a kromě toho u uživatele obvykle snižuje chuť na sladké pokrmy. Aktivní látky této rostliny jsou v Indii pod názvem gur-mar („rozbíječ cukru“) po staletí užívány k udržování normální hladiny krevního cukru.

Glukosamin Vital

Chuchuhuasi

Balíček radost z pohybu

Klouby


Klouby, chrupavky, pojivové tkáně a kosti tvoří pohybový aparát. V těle se nachází 200 kostí a zhruba 100 kloubů, které umožňují pohyb. O klouby, jakožto i o celý pohybový aparát se musíme starat, abychom se tak vyhnuli nepříjemným otokům, bolestem a snížené pohyblivosti. Při léčbě doporučuji kombinaci čaje, kloubního přípravku a dodávání minerálů. Čaj: peruánská bylinka Chuchuhuasi. Původní indiánské jméno v překladu znamená „chvějící se záda", což dokládá dlouhou historii využití k léčbě artritidy, revmatismu a bolestí zad. V peruánské přírodní medicíně je Chuchuhuasi využíván k léčbě osteoartrózy, revmatické artritidy, bronchitidy, průjmů, hemeroidů a menstruačních nesrovnalostí a bolestí. Doporučuji popíjet 1 litr denně. Kloubní přípravek: Glukosamin Vital. Jedná se o kombinaci glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu, což jsou látky patřící mezi základní stavební složky kloubní chrupavky. Jsou také součástí i jiných pojivových tkání, jako jsou kosti, vazy, šlachy. Další z obsažených složek je kolagen typu II, který je jednou ze základních stavebních součástí kloubní chrupavky a vitamin C přispívající ke správné tvorbě kolagenu pro správnou funkci chrupavek a kostí. Doplněk stravy Glukosamin Vital je ještě obohacen o složku MSM (methylsulfonylmethan), organickou sloučeninu síry, která taktéž přispívá k výživě kloubu. Dávkování tohoto přípravku je 3 tablety denně. Dodání minerálů v podobě Maky velmi prospěje i všem kloubům v těle. Velmi se mi osvědčil i homeopatický lék Glandula Parathyreoidea C15 v dávkování 5 kuliček 3y týdně. 

Caigua

Ostropestřec mariánský

Aguaje

Hubnutí


Caigua je prastarou peruánskou rostlinou, rostoucí v teplém a vlhkém klimatu. Tato silně rozvětvená popínavá rostlina s elipsovitými listy dorůstá délky až 5 metrů. Plody dosahují délky až 20 cm a jsou bohaté na minerální látky (fosfor), vitamíny – hlavně B a C, lipoproteiny a steroidní látky. V Peru je Caigua uznávána jako potravina s nízkými kalorickými, ale vysokými zdravotními  hodnotami. Složky obsažené v Caigua jsou dokonalým regulátorem metabolizmu sacharidů a tuků. Významnou mírou snižují jejich hladinu díky donucení organizmu ke spalování rezerv. Pomáhají tak k účinnému snižování hmotnosti u osob s nadváhou, bez narušení rovnováhy. Caigua má tyto příznivé účinky na organizmus: čistí stěny tepen a žil od usazenin cholesterolu, pomáhá předejít arterioskleróze, srdečním onemocněním, brání tvorbě křečových žil, působí jako prevence srdečního infarktu, redukuje nadváhu, metabolizuje tuky a je cennou pomocí v redukčních dietách, redukuje celulitidu. 

Lichořeřišnice

Sangre de drago

Achiote

Záněty


Zánět je odpovědí organizmu na poškození tkáně. Fyziologicky zastává obranou funkci, ale může být také poškozující reakcí organizmu (rozvoj chronického zánětlivého procesu). Může být vyvolán infekčními mikroorganizmy, působením chemických a fyzikálních vlivů nebo ischémií tkáně. Zánětlivá odpověď probíhá nejprve lokálně, poté následuje systémová odpověď (horečka, leukocytoza, tachykardie). Cílem těchto procesů je stimulovat přirozenou imunitní odpověď a reparovat poškozenou tkáň. K léčbě zánětů bych doporučoval užívat homeopatikum Hepar sulfur C30 – 3x denně 5 granulek a Lichořeřišnici v tabletách. Dejte si pozor na množství extraktu v tabletě, nejvhodnější jsou tablety s obsahem 500 mg extraktu v jedné tabletě. Dospělým doporučuji 3x denně 4 tablety, dětem do 20 kg 3x denně 1 tabletu. Často se v mé praxi setkávám, že rodiče se bojí dát tabletu nebo kapsli dětem z důvodu, že na etiketě daného přípravku stojí „nevhodné pro děti do 3 let“. Chtěl bych zde jen uvést, že tato formulace je z legislativních důvodů, kdy „bylo stanoveno“, že děti do 3 let neumějí polykat tablety. Pokud daný přípravek není vhodný pro děti, na etiketě daného přípravku musí být vždy vyznačeno „Nevhodné pro děti“, a to bez věkové hranice. Lékař musí zvážit případ od případu a na základě svých zkušeností musí posoudit vhodnost daného přípravku, doporučí vhodné dávkování, které taktéž nemusí odpovídat doporučení výrobce. Dětem doporučuji tabletu rozdrtit v hmoždíři a prášek následně rozmíchat ve vodě nebo přidat do ovocné přesnídávky nebo doporučuji lihové či bezlihové tinktury. V případě Lichořeřišnice v tinktuře u kašle doporučuji dávkování: dítě s váhou do 10 kg: 3 x denně 10 kapek, dítě s váhou do 15 kg: 3 x denně 15 kapek, dítě s váhou do 20 kg: 3 x denně 20 kapek.

Manayupa

Sangre de drago

Balíček detoxikace

Alergie


Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok.  Při léčbě pylových alergií doporučuji popíjet denně 1 litr odvaru z peruánské byliny Manayupa. Manayupa vykazuje antiastmatický, antihistaminický, bronchodilatační efekt. Dnešní peruánská fytoterapie užívá čaje z listů Manayupy pro vyčištění krve, detoxikaci organismu od toxinů a chemikálií dnešního životního prostředí, k pročištění ledvin a močových cest a k léčbě ovariálních problémů jako záněty a podráždění, vaginální výtoky a krvácení. K odvaru Manayupy doporučuji současně užívat homeopatikum Pollens C30 - 5 granulí ráno. Toto homeopatikum se užívá k léčbě a prevenci pylových alergií (zejména pyly stromů), senné rýmy a alergických zánětů spojivek. Astma  je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest projevující se sípáním, kašlem, svíráním na hrudi a dušností. Pro pylové astma je taktéž vhodné užívat Pollens C30 - 5 granulí ráno a pít odvar z Manayupy. Při alergii na pyly travina převažující alergii na seno užívejte Pollen de graminées C30 - 5 granulí 1x denně ráno a pití 1 litru odvaru Manayupy. Potravinová alergie je stav vyvolávající aktivizaci imunitního systému na určitou potravinu (např. mléko, vejce, obilný lepek, kakao, apod.), který se projeví zpravidla do hodiny od požití potraviny a vyvolá řadu příznaků (např. kožních, zažívacích, dýchacích). Zde doporučuji podávat kombinaci dvou homeopatik: Nux vomica C30 - 3 x týdně 5 granulí a Thymuline C12 - 5 granulí každé ráno. K tomu popíjet 1 litr odvaru z Manayupy denně.

Chanca piedra

AloeVital

AcidoVital

Žlučník


Žlučník (žlučový měchýř) je vakovitý orgán hruškovitého tvaru uložený na spodině jater, sloužící ke skladování a úpravě žluči, která v játrech vzniká. Onemocnění žlučníku a žlučových cest patří mezi poměrně častá onemocnění, především osob ve vyšším věku. Nejčastější onemocnění žlučových cest je cholelitiáza (přítomnost žlučových konkrementů ve žlučových cestách), dále žlučníkový zánět (cholecystitida), žlučníková kolika, nádory žlučníku atd. Při chronickém onemocnění žlučníku je základem léčby dieta. Vhodná je však i jako prevence tohoto onemocnění. Při žlučníkové dietě platí obecná pravidla zdravé výživy – jíst pravidelně, ideálně menší dávky po 3 hodinách. Pamatujte si, že i hladovění žlučník podráždí. Je důležité ze stravy vyřadit tučná, nadýmavá a pikantní jídla.  Při žlučníkových potížích doporučuji: Calculi Billiari C30 - večer 5 granulek, Chanca piedra čaj - 1 litr denně. 

BrusinkyVital

Lichořeřišnice

Achiote

Močové cesty


Močové infekce jsou v naší populaci velmi rozšířené – zaujímají druhé místo za infekcemi dýchacích cest. Nejčastějšími jsou infekce tzv. dolních močových cest(močové trubice a močového měchýře). Infekce močových cest může probíhat od banálního, nenápadného zánětu, kterého si v podstatě ani nevšimnete, až po nebezpečné hnisání ohrožující ledviny. Riziko zánětu močových cest je také vyšší u lidí trpících cukrovkou. Kromě nedostatečné hygieny zánět močových cest způsobuje také například zadržování močení, nedostatečný přísun tekutin, ochablé svalstvo po porodu, při těhotenství nebo menopauze. Riziko infekce močových cest také stoupá při rizikovém sexuálním chování.  Urolitiáza (močové kameny) je po zánětu močových cest druhým nejčastějším problémem u nemocných. Je charakterizována tvorbou kamenů v močových cestách (močovodech, močové pánvičce). Kameny (konkrementy) mohou vznikat kdekoli v močovém ústrojí, nejčastěji je to v ledvinách, v močovodech a v močovém měchýři. Jsou tvořeny látkami (soli, minerály), které jsou normálně v moči rozpustné, ale za některých okolností dochází k jejich krystalizaci a postupné proměně v nerozpustný konkrement. Jsou velmi bolestivým a nepříjemným onemocněním a mají četné komplikace, některé velmi závažné. Na obtíže v oblasti močových cest se mi osvědčila tato kombinace preparátů: preventivně homeopatický lék Medorrhinum C30 - 3 x týdně 5 granulí a doplnit popíjením Chanca piedry (čaj) - ½ litru denně. Při akutním stavu Cantaris C30 - 3 x denně 5 granulí, k tomu Lichořeřišnice v tabletách (dávkování dle váhy) a velmi vhodné je celou léčbu podpořit ještě 100% šťávou z brusinky velkoplodé - děti 1 kávová lžička denně a dospělí 1 polévková lžíce denně. Chanca piedra je drobná pryšcovitá rostlina, která roste ve střední Americe, jihovýchodní Asii, jíž se přezdívá „stonebreaker“ (rozbíječ kamenů). Svou popularitu si získala především díky schopnostem odstranit z organizmu močové i žlučové kamínky. Využívá se při všech obtížích urologického charakteru. Odvar z Chanca piedry reguluje vylučování kyseliny močové a podporuje tvorbu žluči, působí diureticky a zlepšuje trávení. Klinicky bylo potvrzeno, že působí antibakteriálně na bakterie rodu Staphylococus aureus (zlatý stafylokok), antivirově (proti virovému zánětu jater typu B a virovým infekcím pohlavních orgánů). Chanca piedra má dále účinky antispasmatické, myorelaxační, protizánětlivé, analgetické, detoxikační, antiparazitické. Lichořeřišnice je jednoletá rostlina s plazivou lodyhou, jejíž domovina je oblast And Jižní Ameriky. U nás se pěstuje na zahrádkách a k léčebným účelům se používá téměř celá rostlina. Obsahuje mnoho látek s bakteriostatickým a insekticidním účinkem, používá se k léčbě nemocí ledvin, močového měchýře a dýchacích cest, slouží jako diuretikum i k léčbě defektů kůže. Lichořeřišnice je nazývaná přírodní antibiotikum, zejména v oblasti urogenitální. Účinná je na bakterie rodu salmonela, streptokokus, salmonela i na zlatého stafylokoka. Příznivě působí také na oblast dýchacích cest. 

Aguaje

Juan de alonso

Sarsaparila

Hormonální rovnováha


Aguaje neboli také Palma Mauritia je nádherná a velmi rozšířená palma, která roste v povodí Amazonky a Orinoka v Jižní Americe. Jedná se o statný strom, který dorůstá výšky 10 až 35 metrů.

Aguaje je považována za „posvátný strom života“. Amazonské domorodé obyvatelstvo věří, že plody v sobě ukrývají ohromnou sílu, která prospívá především ženám. Těm plody dodávají ohromné množství fytoestrogenů. Indiánky je užívají ve velké míře a to již po staletí. Věří také, že tyto plody umí nádherně a přirozeně vytvarovat ženské tělo a učinit jej dokonalým. Zajišťují ukládání tuků pouze na místech, kde je to „žádoucí.“ Aguaje je tak receptem pro ženské zdraví, krásu a věčné mládí.

Sarsaparilla, česky smilax lékařský má domov v tropických deštných pralesech Střední a Jižní Ameriky i Asie, kde se tradičně používá mimo jiné i jako léčivka, která zvyšuje vitalitu a sexuální potenci. Byla velmi dobře známa indiánům Jižní Ameriky pro své afrodiziakální účinky a také jako podpůrný prostředek při léčbě pohlavních nemocí. Do evropské fytoterapie vstoupil v 16. století především pro svou pověst bojovníka s hormonální nerovnováhou a neplodnostízánětyúnavou ztrátou libida.

Sarsaparilla je ovíjivá, až 30 metrů dorůstající víceletá rostlina, jejíž kořen má řadu pozoruhodných vlastností. Vědecké výzkumy identifikovaly ve Smilaxu antioxidanty, steroidní saponiny, vitaminy A, B, C a D, saponiny, vápník, železo, měď, mangan, jód, křemík, draslík, síru a sodík.

Sarsaparilla podporuje tvorbu testosteronu a progesteronu, čímž stabilizuje hormonální nerovnováhu. Indiáni jej s úspěchem používali ke snížení potíží vzniklých syfilidou, kapavkou, kondylomaty a jinými bradavičnatými útvary způsobenými papilomaviry. Bylinka podporuje vylučování odpadních solí z těla. Velmi dobře čistí krev a aknózní a nečistou pleť, je účinný při psoriáze. Lidové léčitelství potvrdilo, že při pravidelném pití čaje ze smilaxu po dobu 5 měsíců došlo v 70 % případů k ústupu psoriázy bez pozdější regrese nemoci. Při závažnějších symptomech lupénky se navíc může využívat odvarů ze smilaxu lékařského k pravidelným koupelím.

Smilax lékařský příznivě působí zejména na ledviny a močový měchýř. Není vhodný při nízkém tlaku, protože krevní tlak snižuje.

Při výběru bylinky dejte pozor na její kvalitu, od které se odvíjí i cena. Na trhu lze získat levnější čaje, které však nemají typickou vůni podobný vanilce, která prokazuje vysokou jakost a účinnost bylinky. Stejně důležitá je i barva kořene, kde se mísí kousky hnědé a jemně vanilkové barvy. 

Flor de arena

Balíček detoxikace

Dna neboli pakostnice


Dna je chronické onemocnění, vyznačující se zvýšeným množstvím kyseliny močové ve tkáních těla, které způsobuje kloubní příznaky i různé mimokloubní projevy, zejména postižení ledvin. Dna úzce souvisí s výživou, konzumací nehodných potravin nebo přejídáním. Ale na vzniku se mohou podílet i další faktory: některé léky, stres, operace nebo poranění kloubu, infekce, časté rentgenování určitého kloubu při jiné nemoci. Při těchto problémech bych doporučoval: preventivně Colchicum autumnale C30 - 3x týdně 5 granulí,  Flor de arena (čaj) 1 litr denně od úplňku do novoluní, při bolestech Ledum palustre C9 - 3 x denně 5 granulí. Flor de arena je peruánská rostlina s protizánětlivými, antivirovými, antioxidačními a očistnými účinky. Používá se zejména při očistě organismu, dně, poruchách trávení, překyselení, obezitě, nespavosti, depresích apod. Spolu s Manayupou a Hercampuri patří do trojice vynikajících detoxikačních bylin. 

Herbik Průdušníček

Muna muna

Lichořeřišnice

Kašel


U všech typů kašle se mi osvědčila peruánská bylinka Muňa muňa. Má lehce mentolovou vůni a doslazené lžičkou medu je chuťově přijatelná i pro děti. Indiánskými kmeny je tato bylinka užívána především k celkové očistě organizmu a při léčbách infekcí dutin a dýchacích cest (aromatické silice uvolňují dutiny a hladké svalstvo dýchacích cest) a proti kašli, při bronchitidě, astmatu, zánětech průdušek, nachlazeních a horečkách, dále k léčbám infekcí močových cest, nádorů; při bolestech žaludku, břicha a při zažívacích obtížích (zácpa, koliky, nadýmání) se popíjí po jídle. Popisována jsou užití při moderaci nepravidelné menstruace, jako analgetika, antiseptika.  Spolu s odvarem Muňa muňa doporučuji užívat homeopatické léky podle typu kašle: suchý kašel: Bryonia C9 - 3x denně 5 kuliček, vlhký kašel: Ipecacuanha C30 – 3x denně 5 kuliček. Pokud kašel doprovází i teplota, pak přidávám Lichořeřišnici v tabletách. Dejte si pozor na množství extraktu v tabletě, nejvhodnější jsou tablety s obsahem 500 mg extraktu v jedné tabletě. Dospělým doporučuji 3x denně 4 tablety, dětem do 20 kg 3x denně 1 tabletu. Často se v mé praxi setkávám, že rodiče se bojí dát tabletu nebo kapsli dětem z důvodu, že na etiketě daného přípravku stojí „nevhodné pro děti do 3 let“. Chtěl bych zde jen uvést, že tato formulace je z legislativních důvodů, kdy „bylo stanoveno“, že děti do 3 let neumějí polykat tablety. Pokud daný přípravek není vhodný pro děti, na etiketě daného přípravku musí být vždy vyznačeno „Nevhodné pro děti“, a to bez věkové hranice. Lékař musí zvážit případ od případu a na základě svých zkušeností musí posoudit vhodnost daného přípravku, doporučí vhodné dávkování, které taktéž nemusí odpovídat doporučení výrobce. Dětem doporučuji tabletu rozdrtit v hmoždíři a prášek následně rozmíchat ve vodě nebo přidat do ovocné přesnídávky nebo doporučuji lihové, i šetrnější bezlihové tinktury. V případě Lichořeřišnice v tinktuře u kašle doporučuji dávkování: dítě s váhou do 10 kg: 3 x denně 10 kapek, dítě s váhou do 15 kg: 3 x denně 15 kapek, dítě s váhou do 20 kg: 3 x denně 20 kapek.